7 spôsobov ako vylepšiť prezentácie

Autor: mkd | 19.12.2011 o 10:09 | (upravené 19.12.2011 o 16:12) Karma článku: 9,00 | Prečítané:  3459x

Uspať publikum počas PowerPointovej prezentácie dokáže každý. Zaujať poslucháčov a relevantne vypovedať dôležité informácie dokáže len výborný rečník, alebo inovátor. Pritom stačí tak málo, aby sa kvalita prezentácie znásobila u kohokoľvek z nás. Prečítajte si 7 rád ako správne vylepšiť prezentácie.

1. Príprava vyžaduje čas

V žiadnom prípade sa nepodceňuje. Neustále platí známe pravidlo, že 5 minút prezentácie sa rovná 1 hodine prípravy. Základnou pomôckou je pero a papier. Dopredu si premyslieť postup a stratégiu prezentovania, rozpísať názvy hlavných stránok a zapisovať všetky prichádzajúce myšlienky. To isté platí aj pri tvorbe vizuálnej stránky, pokiaľ uprednostníte papierové návrhy pred priamou tvorbou v PowerPointe, ušetríte prekvapivo niekoľkonásobne viac času.

Aj veľké veci vznikajú najskôr na papieri - Originálny náčrt Twitteru

2. Používať vlastné rozhranie

Hoci najnovšie verzie PowerPointu obsahujú niekoľko spôsobov rozvrhnutia „slajdov“, najviac sa oplatí používať prázdne. Získate tak oveľa vyššiu flexibilitu a kontrolu nad správaním slajdu, pričom z prezentácie bude cítiť váš rukopis. Ak máte predsa len vyšší záujem venovať sa obsahu prezentácie a menej dizajnu, oplatí sa zvoliť jednoduché čisté témy s jemnými grafickými elementmi, ktoré nezasahujú priamo do textu. Dajte si pozor pri použití viacerých farieb, viac ako 3 rôzne, vrátane pozadia, sú už na hranici čitateľovej únosnosti. Zapamätajte si, menej je niekedy viac.

Pri písaní textu dbajte na podstatu. Príliš veľké množstvo textu nikoho zaujímať nebude. O to viac, pokiaľ ho budete staticky čítať. Zvoľte jednoduchšie vety, ktoré vystihnú podstatu danej časti. Úplne najvhodnejší spôsob je používať text iba v nadpisoch, prípadne vo forme citátov. Farba textu musí byť kontrastná k pozadiu. Počítať s tým, že prezentácia zverejnená na projektore bude vždy znehodnotená a ťažšie čitateľná v dôsledku podmienok v miestnosti.

Porovnajte si tieto dva slajdy

3. Používajte kvalitné obrázky

Dobre zvolený obrázok dokáže aj z nudných faktov vytvoriť informáciu, ktorú si účastník prednášky odnesie so sebou domov. Hlavnou úlohou je vybrať obrázok, ktorý nesie príbeh. Pri hľadaní najvhodnejšieho nepostupujte systémom Google a zadať „kľúčové slovo“. Zvoľte vyhľadávanie obrázkov cez internetové fotobanky. Pokiaľ vám to situácia a rozpočet dovolí, tie najkvalitnejšie obrázky nájdete na platených verziách.

Ak máte v myšlienkach konkrétny obrázok, neváhajte striedať niekoľko kľúčových slov pri vyhľadávaní a odkladať si priebežne tie fotografie, ktoré vás zaujali. Táto časť patrí medzi najnáročnejšie z hľadiska času, prináša však najväčší výsledok. Ďalšou možnosťou je tvorba vlastných obrázkov, fotografií, samozrejme vhodná pre pokročilejších užívateľov a pri editácii aj po splnení autorských práv pôvodných prác.

Výsledný efekt bude niekoľkonásobný

4. Obrázky na celé pozadie

Obrázok musí rozprávať príbeh. Nezmenšujte ho do malej prílohy k textu, spravte z neho priamo rozhranie prezentácie. Najdokonalejšia situácia nastáva, ak obrázok nepotrebuje text na bližšiu definíciu a pozorovateľovi je hneď jasné, čo prostredníctvom neho chcete povedať.

5. Nepreháňajte to s animáciami

Rozhodne používať iba jednoduché, nenáročné efekty, prípadne žiadne. Ak to nie je podmienkou, nepoužívajte v žiadnom prípade automatický časovač efektov, ktoré budú iba odpútavať poslucháčovu pozornosť, v tom horšom vám prebehnú slajdy skôr ako si to uvedomíte.

6. Udržte spojenie s publikom

Pokiaľ to situácia dovoľuje, postavte sa pred poslucháčov aby videli na vás a zároveň na prezentáciu. Základom je očný kontakt. Jedna z metód ako efektívne držať pozornosť publika je pozerať sa po smere písmena „M“. Stačí udržať pohľad max. 3 sekundy na jednom človeku a potom sa pozrieť na iného. Publikum tak získa dojem, že ste neustále v interakcií. Samozrejme pokiaľ je veľký počet poslucháčov, vyberte si iba niektorých z nich, najvhodnejšie je zároveň tých najdôležitejších.

Postoj musí byť priamy a pokojný. Najvhodnejšie je prezentovať s dlaňami smerom k ľudom, gestikulovať s mierou. Ak vás chytá pred publikom triaška, dajte si do ruky papier. Hlas držte v pokoji, ale zároveň meňte intonáciu pri dôležitých údajoch. Pohár vody si nepýtajte len kvôli tréme, odpitie vám môže priniesť pár sekúnd navyše, napríklad ak vás niekto prekvapí nečakanou reakciou.

7. Otázky od publika

To najdôležitejšie na koniec, nezabudnite si vymedziť priestor na otázky. Spätná väzba je ten najlepší faktor, ako spoznať kvalitu svojej prezentácie a pomôže publiku zistiť váš osobný názor na danú problematiku.

 

Pár užitočných tipov na záver

Ak si neviete rady s farbami, dizajnom, alebo kontrastom, vyskúšajte šikovný on-line nástroj www.colorschemedesigner

Najlepšia on-line fotobanka ponúkajúca obrázky zdarma je www.sxc.hu. Čo sa týka platených verzií www.shutterstock.com

Kvalitné cliparty ponúka aj samotný Microsoft - http://office.microsoft.com/sk-sk/images/

Jeden zo svetových odborníkov na prezentácie je Garr Reynolds. Jeho kniha Zen presentation sa stala bestsellerom a tu nájdete jeho TOP 10 slide tips

Zaujímavé sú prezentácie formou Pecha Kucha. Prezentujúci má presný počet slajdov a presný časový limit – 20sx20s, čim vznikajú originálne a improvizačné prezentácie. Na Slovensku môžete vidieť tento druh prezentovania na Pecha Kucha night – www.pechakucha.sk

Ak považujete PowerPoint za zastaralý nástroj, a máte chuť vytvoriť originálnu, dynamickú a vizuálne príťažlivú prezentáciu, navštívte projekt Prezi.com

 

Autor: Tomáš Chudják

Foto: sxc.hu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?